Auto do mesta: Ako by malo vyzerať?

Čo je havarijné poistenie?

Havarijné poistenie slúži na ochranu vášho vozidla proti havárii. Uzatvára sa so spoločnosťou pre prípad poškodenia či zničenia automobilu z dôvodu nárazu, pre prípad vandalizmu či požiaru. Situácií, ktoré môžu vzniknúť je mnoho, preto je nutné preštudovať konkrétnu zmluvu, ktorú ste podpísali. V prípade, že havarijné poistenie uzatvorené nemáte, škody musíte hradiť z vlastného vrecka.

Prečo by ste mali vozidlo poistiť aj vy?

Povinné zmluvné poistenie vás nezachráni

Možno si hovoríte, že vy havarijné poistenie nepotrebujete, pretože platíte to povinné zmluvné. Jasné, už ako plynie z názvu, poistenie je povinné, preto ho uzatvára každý majiteľ auta či iného dopravného prostriedku. Povinné zmluvné poistenie funguje na inom princípe. Ak napríklad spôsobíte na cestách nehodu, poškodený dostane vďaka PZP náhradu za škodu.

Havarijné poistenie je dobrovoľné a ochráni vaše vozidlo aj financie. Pokiaľ ste vinníkom nehody, havarijné poistenie pokryje vzniknuté škody na vašom aute.

Nehoda si nevyberá

Ak si hovoríte, že ste excelentný šofér, a žiadna nehoda sa vám nemôže stať, ste na omyle. Teda, nesnažíme sa spochybniť vaše schopnosti. Pokojne sa totiž môžete radiť medzi desať percent najlepších vodičov na Slovensku. Môžete jazdiť bezpečne, dodržiavať všetky predpisy. Nehode sa ale ani napriek tomu nemusíte vyhnúť. Stačí skutočne málo – klzká vozovka či únava po celom dni. A ako všetci vieme, opraviť vozidlo to nie je iba tak. Na novších modeloch, ktoré potrebujú drahšie súčiastky, sa škoda môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek či tisíc eur. No a ak nemáte havarijné poistenie, škoda bude zaplatená z vášho vrecka. Žiaden lacný špás, čo?

Stať sa môže čokoľvek

Nie všetko je iba o dopravnej nehode. Vaše vozidlo môže byť poškodené požiarom, víchricou, hlodavcom či pádom stromu. Na Slovensku je bežná tiež krádež vozidla. Podľa štatistík v krajine zmizne približne 6 áut denne. Nejaký vandal vám auto môže úmyselne poškodiť či poškriabať kľúčom. Všetky vyššie zmienené udalosti kryje havarijné poistenie. Vďaka nemu môžete pokojne spať. Pretože nech vaše vozidlo postihne čokoľvek, poistka škody uhradí za vás.

Poistnú udalosť vyriešite rýchlejšie

S havarijným poistením sú vybavovačky jednoduchšie. Stačí kontaktovať poisťovňu, ktorá obhliadne vozidlo a peniaze vám bez zbytočných prieťahov pošle. Navyše, ak ste nehodu nezavinili vy, poistenie sa vám nezdvihne ani o cent.

Ako vybrať najvýhodnejšie havarijné poistenie?

Ceny havarijného poistenia sa líšia nielen naprieč jednotlivými poisťovňami, ale tiež podľa roku výroby vozidla, jeho značky a modelu a mnohých ďalších kritérií. Pokiaľ hľadáte najvýhodnejšiu ponuku, čo sa ceny a krytia udalostí týka, vyskúšajte porovnávač a ponuky poisťovní jednoducho porovnajte. Ušetríte tak hodiny času a tú najlepšiu ponuku budete mať na stole v priebehu niekoľkých minút.