Aké máte priority?

life balance

Čo to slovo priority vlastne znamená? Priority tvoria určitý základ nášho konania, našich rozhodnutí, predstáv či snov. V podstate riadia naše životy. Jemne a nenápadne, avšak úplne stopercentne a poctivo. Vychádzajú z našej životnej filozofie. Proste z toho, čo je pre nás v živote skutočne dôležité. Určite, existuje akýsi rebríček priorít… Nezaraďujeme preto medzi ne len veci, ktoré sú úplne najdôležitejšie, ale aj tie, ktoré sú dôležité trochu menej.  Ich vplyv je rôzny pre každého človeka. Zatiaľ čo pre niekoho je na prvom mieste jedine rodina, pre druhého je to kariéra a pre ďalšieho zdravie či peniaze.

Zároveň je zaujímavé, že priority nie sú väčšinou až tak stálou entitou. Počas života sa veľmi zaujímavo menia.

V mojom detstve, boli moje priority veľmi jasne a presne určené. Prvé miesto patrilo samozrejme rodine, ďalej mojim zvieratkám, kamarátom a hračkám. A pamätám sa, že som chcela, aby mi nikto nezomrel.

Počas času som to bola ja, moja reputácia, moje miesto v spolku ďalších puberťákov. Našla som sa medzi rebelmi a udržať si postoj a reputáciu rebelky, to dá zabrať. Kamoška s bifľoškou? V žiadnom prípade… ďalej bolo dôležitá mať frajera – tiež  s určitými rebelskými črtami, počúvať dobrú – to znamená, punkovú, ska, rockovú či reggae hudbu, chodiť na koncerty a byť proste cool a netrapošiť. Len sme to určite nenazývali cool..

Niekedy počas vysokej školy, keď som z toho šialenstva vyrástla, som si poupratovala aj priority. Začala som premýšľať o tom, čo je v živote naozaj dôležité. Kde nájsť skutočné šťastie. Prechádzala som si rôznymi štádiami – napríklad  štádiom zdravá strava –kedy som nakupovala iba bio potraviny. Nikdy som však nebola materialistkou. Nezáleží mi na tom, či mám poličku od babičky alebo  dizajnového obchodu Ekoma.

Dnes sú moje priority úplne jasné a samozrejmé. Niekomu sa to môže zdať ako trápne klišé, ale pre mňa je to úplne od srdca láska, zdravie a rodina.